Specyfikacja i przeznaczenie kredytów długoterminowych

Wśród różnego rodzaju kredytów bankowych wskazać należy na kredyty długoterminowe. Jest to grupa kredytów, która wyodrębniona została według kryterium czasu spłaty kredytu. Obok jednak kredytów długoterminowych wskazać należy na kredyty krótkoterminowe, które są przeciwieństwem długoterminowych. Pomiędzy tymi dwiema grupami kredytów występują również kredyty średnioterminowe. Każdy z tych kredytów cechuje się zupełnie innymi właściwościami. I nie chodzi tu tylko o czas spłaty kredytu, który jest różny dla tych rodzajów, ale i o inne właściwości, które wskazują, że mamy do czynienia z różnymi kredytami. Jeśli zatem chodzi o te różnice, to zacznijmy od czasu. Kredyt krótkoterminowy udzielany jest na okres do 1 roku. Kredyt średnioterminowy udzielany jest przez banki na czas od roku do pięciu lat. Rozpatrywany zaś przez nas kredyt długoterminowy udzielany jest na okres powyżej pięciu lat. Może to być czas lat dziesięciu, ale też może to być okres trzydziestu lat. Czas jednak to nie jedyny wyróżnik kredytu długoterminowego.
Inną różnicą jest fakt zasadniczego przeznaczenia kredytu długoterminowego. Przeznaczenie to bowiem jest dość specyficzne, gdyż zakłada ono właśnie długo okres kredytowania. Na co zatem może być przeznaczony kredyt długoterminowy?
Ogólnie można stwierdzić, że kredyt długoterminowy jest przeznaczony na cele inwestycyjne. Nie może on być przeznaczony na cele konsumpcyjne, gdyż jego kwota jest zbyt duża. Przeznaczenie to musi zatem mieć charakter inwestycyjny. Można zatem kredyt długoterminowy przeznaczyć na budowę różnego rodzaju nieruchomości, jak dom czy budynki związane z działalnością przedsiębiorstwa, ale kredyt ten może być przeznaczony na zakup takich nieruchomości.
Jeść kredyt długoterminowy jest udzielany na cele inwestycyjne, to nie dziwi, że również wysokość tego kredytu jest inna. Wysokość ta bowiem jest znacznie większa, aniżeli przy innych typach kredytów.
Wskazać jeszcze warto na jedną cechę, która przynależy do kredytów długoterminowych. Cecha ta związana jest z zabezpieczeniem spłaty zaciąganego kredytu. Bani bowiem przy kredytach długoterminowych żądają zazwyczaj zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości.

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Kredyty we frankach i co dalej?

    W ostatnich latach dużo mówi się o problemach tak zwanych „frankowiczów”, a więc osób, które wzięły lata temu kredyty we frankach, a dziś cierpią z tego powodu na bardzo poważne problemy finansowe. Z czego to wszystko wynika? Jak do tej sytuacji doszło i co można dzisiaj zrobić, by sobie ulżyć? Oto kilka informacji na ten …Read More »
  • Praktyka kluczem do sukcesu zaraz po studiach

    Czy zdobycie pracy tuż po studiach jest zadaniem łatwym? Choć wielu jest takich, którzy naiwnie sądzą, że posiadanie przysłowiowego papierka w dłoni już samo w sobie pozwala zdobyć dobry etat, tak naprawdę, sytuacja na rynku pracy jest nieco trudniejsza. A by się przebić, warto zgromadzić coś więcej, niż uczelniany dyplom. Co konkretnie? Kluczem do sukcesu, …Read More »
  • Jak zdobyć finansowanie dla firmy?

    Jest wiele sposobów na zdobycie finansowania dla własnej działalności gospodarczej. Jeszcze kilka lat temu, przedsiębiorcy dużo ryzykowali i podejmowali się samodzielnego finansowania firmy, lub wsparcia się kredytem. Brali oni pełną odpowiedzialność. W tej chwili niestety wygląda to naprawdę dziwnie, gdyż Unia Europejska rozdaje nieswoje pieniądze i liczy na to, że ludzie rozwiną skrzydła dzięki temu. …Read More »