Przed emeryturą

Zamartwianie się nie jest dobre, jednak są sprawy o których trzeba myśleć dostatecznie wcześnie. Do takich rzeczy należy nasza emerytura, o którą warto mieć na uwadze już od chwili podjęcia pierwszej pracy. To nie są żarty, szczególnie jeśli chcemy żyć spokojnie i dostatnio w jesieni naszego życia. Nie jest to takie proste jakby się wydawało. Powszechne filary emerytalne l – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ll – Otwarty Fundusz Emerytalny. niestety nie dadzą nam zbyt wielkich przypływów pieniędzy. Niektórzy w niekonwencjonalny sposób sami oszczędzają kapitał na swoją starość. Ostatnio naprzeciw wychodzą im banki oferujące lokaty, różnego rodzaju przedsięwzięcia finansowe. Ważne są składki, regularnie odprowadzane. Najzwyklejsza emerytura może być wyliczona na podstawie średniej pensji z ostatniego pół roku pracy i będzie to poniżej sześćdziesiąt procent obliczonej kwoty. Pomyślmy, że jeśli zarabialiśmy najniższą średnia krajową, to emerytura nie wystarczy nam nawet na rachunki. Jest to przykre zjawisko, pracować wiele lat, ciężej lub lżej, ale odrabiając swoje godziny, lądować w kawalerce z braku perspektyw i z brakiem pieniędzy na leki, jedzenie i podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o jakichkolwiek przyjemnościach i uciechach dnia codziennego. Na szczęście istnieje lll filar czyli indywidualne konto emerytalne. Na takim koncie sami zbieramy pieniądze. Są one co prawda wolne od podatku, ale jest kilka ustaleń, których musimy się trzymać. Po pierwsze, miesięcznie nie wolno nam wpłacić więcej pieniędzy niż sto pięćdziesiąt procent uśrednionej pensji, równie uśrednionego polaka. Po drugie mamy trzy możliwości dyspozycji oszczędnościami zgromadzonymi na indywidualnym koncie emerytalnym. Można wypłacić swoje pieniądze po przejściu na wcześniejszą emeryturę, lub po osiągnięciu wieku emerytalnego, wybór należy do nas, w każdym razie pieniądze nie mogą być gromadzone krócej niż pięć lat. I niestety kiedy zlikwidujemy konto, nie możemy założyć go ponownie, jest to operacja jednorazowa i niepowtarzalna.

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Najbardziej wytrzymałe przyczepki samochodowe z poznania

    Wszystkim osobom organizującym przewozy zależy na tym, aby przyczepki samochodowe po które sięgają posiadały odpowiednią jakość i wytrzymałość. Dzięki temu będzie można przy ich wykorzystaniu dokonywać przewozu najbardziej ciężkich sprzętów i mebli posiadających różne rozmiary i kształty. Trzeba przyznać, że pod tym względem wyróżniają się przyczepki z poznania, które często są polecane nawet przez osoby …Read More »
  • Ubezpieczenie rolnicze

    Warto wskazać na fakt, że nasze życie ciągle narażone jest na szwank. Dzieje się tak głównie za sprawą tego, że nasz świat staje się coraz bardziej niebezpieczny. Wywołane jest to przede wszystkim coraz to nowszymi nowinkami technicznymi oraz coraz bardziej uciążliwymi warunkami naszej codziennej pracy. Te czynniki sprawiają, że niemalże w każdej sytuacji nasze życie …Read More »
  • Jak znaleźć najlepsze materiały do budowy naszego domu?

    Największe wyzwanie dla osób planujących zbudowanie własnego domu stanowi zwykle nie tylko dobór odpowiedniej ekipy, która sprosta wymaganiom, ale także i zakup materiałów, które zapewnią nam komfort życia w przyszłości. Okazuje się, że podjęcie błędnych decyzji już na tym etapie ma bardzo poważne konsekwencje, ponieważ akcesoria budowlane  stanowią jeden z najistotniejszych czynników mających wpływ na …Read More »