Przed emeryturą

Zamartwianie się nie jest dobre, jednak są sprawy o których trzeba myśleć dostatecznie wcześnie. Do takich rzeczy należy nasza emerytura, o którą warto mieć na uwadze już od chwili podjęcia pierwszej pracy. To nie są żarty, szczególnie jeśli chcemy żyć spokojnie i dostatnio w jesieni naszego życia. Nie jest to takie proste jakby się wydawało. Powszechne filary emerytalne l – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ll – Otwarty Fundusz Emerytalny. niestety nie dadzą nam zbyt wielkich przypływów pieniędzy. Niektórzy w niekonwencjonalny sposób sami oszczędzają kapitał na swoją starość. Ostatnio naprzeciw wychodzą im banki oferujące lokaty, różnego rodzaju przedsięwzięcia finansowe. Ważne są składki, regularnie odprowadzane. Najzwyklejsza emerytura może być wyliczona na podstawie średniej pensji z ostatniego pół roku pracy i będzie to poniżej sześćdziesiąt procent obliczonej kwoty. Pomyślmy, że jeśli zarabialiśmy najniższą średnia krajową, to emerytura nie wystarczy nam nawet na rachunki. Jest to przykre zjawisko, pracować wiele lat, ciężej lub lżej, ale odrabiając swoje godziny, lądować w kawalerce z braku perspektyw i z brakiem pieniędzy na leki, jedzenie i podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o jakichkolwiek przyjemnościach i uciechach dnia codziennego. Na szczęście istnieje lll filar czyli indywidualne konto emerytalne. Na takim koncie sami zbieramy pieniądze. Są one co prawda wolne od podatku, ale jest kilka ustaleń, których musimy się trzymać. Po pierwsze, miesięcznie nie wolno nam wpłacić więcej pieniędzy niż sto pięćdziesiąt procent uśrednionej pensji, równie uśrednionego polaka. Po drugie mamy trzy możliwości dyspozycji oszczędnościami zgromadzonymi na indywidualnym koncie emerytalnym. Można wypłacić swoje pieniądze po przejściu na wcześniejszą emeryturę, lub po osiągnięciu wieku emerytalnego, wybór należy do nas, w każdym razie pieniądze nie mogą być gromadzone krócej niż pięć lat. I niestety kiedy zlikwidujemy konto, nie możemy założyć go ponownie, jest to operacja jednorazowa i niepowtarzalna.

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Jak marnotrawione są składki emerytalne?

    W tej chwili ciężko jest odkładać jakiekolwiek pieniądze na emeryturę. Niestety, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmusza nas do ładowania około 20% naszego wynagrodzenia w szpony tej maszynki, która tylko pochłania pieniądze, a wyrzuca potem ochłapy. System w którym nasze oszczędności są przejadane na bieżąco jest po prostu głupi, gdyż z roku na rok obciążenia będą …Read More »
  • Masz kredyt we frankach szwajcarskich? Znajdź dobry kantor internetowy!

    Obowiązująca na terenie Szwajcarii i Liechtensteinu waluta przez wiele lat uznawana była za jedną z najbardziej stabilnych. Kilka lat temu wielu Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich i to właśnie oni z największą uwagą śledzą jego kurs. Jeśli również należysz do tej grupy, możesz zarejestrować się na specjalnej platformie umożliwiającej zakup obcej …Read More »
  • Skuteczne i dobre finansowanie swoje firmy

    Dzięki zastosowaniu różnych rynkowych rozwiązań, można w prosty sposób finansować swoje przedsiębiorstwo. Istnieje wiele metod, które są oferowane przez dużą liczbę instytucji finansowych. Bardzo popularne są kredyty, które są często zaciągane w celach inwestycyjnych. Jeśli jednak ciąży nad Tobą strach przed braniem kredytów, to innym zamiennym rozwiązaniem może być na przykład leasing. Leasing jest również …Read More »