Przed emeryturą

Zamartwianie się nie jest dobre, jednak są sprawy o których trzeba myśleć dostatecznie wcześnie. Do takich rzeczy należy nasza emerytura, o którą warto mieć na uwadze już od chwili podjęcia pierwszej pracy. To nie są żarty, szczególnie jeśli chcemy żyć spokojnie i dostatnio w jesieni naszego życia. Nie jest to takie proste jakby się wydawało. Powszechne filary emerytalne l – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ll – Otwarty Fundusz Emerytalny. niestety nie dadzą nam zbyt wielkich przypływów pieniędzy. Niektórzy w niekonwencjonalny sposób sami oszczędzają kapitał na swoją starość. Ostatnio naprzeciw wychodzą im banki oferujące lokaty, różnego rodzaju przedsięwzięcia finansowe. Ważne są składki, regularnie odprowadzane. Najzwyklejsza emerytura może być wyliczona na podstawie średniej pensji z ostatniego pół roku pracy i będzie to poniżej sześćdziesiąt procent obliczonej kwoty. Pomyślmy, że jeśli zarabialiśmy najniższą średnia krajową, to emerytura nie wystarczy nam nawet na rachunki. Jest to przykre zjawisko, pracować wiele lat, ciężej lub lżej, ale odrabiając swoje godziny, lądować w kawalerce z braku perspektyw i z brakiem pieniędzy na leki, jedzenie i podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o jakichkolwiek przyjemnościach i uciechach dnia codziennego. Na szczęście istnieje lll filar czyli indywidualne konto emerytalne. Na takim koncie sami zbieramy pieniądze. Są one co prawda wolne od podatku, ale jest kilka ustaleń, których musimy się trzymać. Po pierwsze, miesięcznie nie wolno nam wpłacić więcej pieniędzy niż sto pięćdziesiąt procent uśrednionej pensji, równie uśrednionego polaka. Po drugie mamy trzy możliwości dyspozycji oszczędnościami zgromadzonymi na indywidualnym koncie emerytalnym. Można wypłacić swoje pieniądze po przejściu na wcześniejszą emeryturę, lub po osiągnięciu wieku emerytalnego, wybór należy do nas, w każdym razie pieniądze nie mogą być gromadzone krócej niż pięć lat. I niestety kiedy zlikwidujemy konto, nie możemy założyć go ponownie, jest to operacja jednorazowa i niepowtarzalna.

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Co robić, żeby mieć zagwarantowaną emeryturę?

    Jest wiele metod, które pozwalają na oszczędzenie naprawdę sporych pieniędzy na czas emerytury. Niestety, ZUS nie jest dobry z tego względu, że nie przechowuje aktywów. Pieniądze pobierane w składkach są zużywane na bieżące zobowiązania, a także koszty zakładowe, które są olbrzymie. Wystarczy spojrzeć na nowe samochody, siedziby, czy przeczytać o kolejnych premiach i nagrodach dla …Read More »
  • Polski producent nagrobka to gwarancja jakości

    Polski rynek często zalewa się produktami pochodzącymi od zagranicznych firm. Niemniej jednak warto wspierać polskich przedsiębiorców, również w takiej branży, jaką są usługi kamieniarskie. W Polsce jest całe mnóstwo firm kamieniarskich, które sprzedają wysokiej jakości nagrobki. Wiadomo, że nagrobki zagranicznych firm pewnie są dla Polaków tańsze, ale na pewno nie mają tak wysokiej jakości jak …Read More »
  • Amerykanie być może kupią nasze jabłka

    Ambasador Polski działający w USA po raz pierwszy rozważyli możliwość otwarcia nowego rynku w swoim kraju. Przedmiotem sprzedaży mogły, by być polskie jabłka. Ambasador ten zaznaczył jednak, że lokalni producenci mogą wnosić sprzeciw i dlatego też nasz kraj musiałby spełnić wiele warunków i wymogów, które obowiązują w USA w strefie bezpieczeństwa żywności. Dla Polski jest …Read More »