Przed emeryturą

Zamartwianie się nie jest dobre, jednak są sprawy o których trzeba myśleć dostatecznie wcześnie. Do takich rzeczy należy nasza emerytura, o którą warto mieć na uwadze już od chwili podjęcia pierwszej pracy. To nie są żarty, szczególnie jeśli chcemy żyć spokojnie i dostatnio w jesieni naszego życia. Nie jest to takie proste jakby się wydawało. Powszechne filary emerytalne l – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ll – Otwarty Fundusz Emerytalny. niestety nie dadzą nam zbyt wielkich przypływów pieniędzy. Niektórzy w niekonwencjonalny sposób sami oszczędzają kapitał na swoją starość. Ostatnio naprzeciw wychodzą im banki oferujące lokaty, różnego rodzaju przedsięwzięcia finansowe. Ważne są składki, regularnie odprowadzane. Najzwyklejsza emerytura może być wyliczona na podstawie średniej pensji z ostatniego pół roku pracy i będzie to poniżej sześćdziesiąt procent obliczonej kwoty. Pomyślmy, że jeśli zarabialiśmy najniższą średnia krajową, to emerytura nie wystarczy nam nawet na rachunki. Jest to przykre zjawisko, pracować wiele lat, ciężej lub lżej, ale odrabiając swoje godziny, lądować w kawalerce z braku perspektyw i z brakiem pieniędzy na leki, jedzenie i podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o jakichkolwiek przyjemnościach i uciechach dnia codziennego. Na szczęście istnieje lll filar czyli indywidualne konto emerytalne. Na takim koncie sami zbieramy pieniądze. Są one co prawda wolne od podatku, ale jest kilka ustaleń, których musimy się trzymać. Po pierwsze, miesięcznie nie wolno nam wpłacić więcej pieniędzy niż sto pięćdziesiąt procent uśrednionej pensji, równie uśrednionego polaka. Po drugie mamy trzy możliwości dyspozycji oszczędnościami zgromadzonymi na indywidualnym koncie emerytalnym. Można wypłacić swoje pieniądze po przejściu na wcześniejszą emeryturę, lub po osiągnięciu wieku emerytalnego, wybór należy do nas, w każdym razie pieniądze nie mogą być gromadzone krócej niż pięć lat. I niestety kiedy zlikwidujemy konto, nie możemy założyć go ponownie, jest to operacja jednorazowa i niepowtarzalna.

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Utrzymanie SAP – jak wybrać dobrą firmę oferującą SAP?

    Pierwsze komercyjne oprogramowanie ERP stworzyła niemiecka firma SAP. Chociaż od tamtej pory minęło już wiele czasu, powstają kolejne wersje aplikacji usprawniających funkcjonowanie mniejszych i większych przedsiębiorstw działających na całym świecie w różnych branżach.Read More »
  • Plusy i minusy posiadania konta avista

    Konto oszczędnościowo-rozliczeniowe avista jest kontem, na którym zgromadzone środki są postawione do dyspozycji klienta w każdej chwili. Nie mamy tu do czynienia, jak w przypadku lokat terminowych, z koniecznością odczekania do końca umowy o lokatę, aby móc bez konsekwencji skorzystać z naszych pieniędzy. Dodatkowo rachunki avista bardzo często oznaczają nic innego, jak konto internetowe, co …Read More »
  • Pieniądze potrzebne na biznes- jak to zrobić?

    Żeby zarobić potrzebne pieniądze na biznes bardzo ważny jest cel. Możemy wykonać kilka kroków w celu skutecznego sfinansowania naszej działalności gospodarczej. Najbezpieczniejszą formą jest finansowanie z własnych oszczędności, gdyż nie niesie za sobą kosztów pożyczek, a także innych zobowiązań w stosunku do kredytodawców. Jest to jednak też ryzykowne, bo poświęcamy w końcu ciężko zapracowany kapitał, …Read More »